Hall of Fame

Latest Announcements

Thursday, January 23, 2014

Southern Regional High School Athletic Department announces the 2013 SRHS Athletic Hall of Fame Ceremony in which we will be inducting as the 25th class in the Southern Regional Athletic Hall of Fame.

The inductees are:

Kubra Tanrikulu (Class of 2004)

Nolan King (Class of 2007)

Luke Lanno (Class of 2007)

2008 NJSIAA SJ Group IV Sectional Indoor Track & Field Champions

2008 NJSIAA Group IV Girls State Outdoor Track & Field Champions

2009 NJSIAA Group IV Girls State Indoor Track & Field Champions

2009 NJSIAA Group IV Girls State Outdoor Track & Field Champions

The Induction Ceremony will be held on Saturday, March 29, 2014 from 3pm to 5 pm at Calloway's Restaurant  on Route 9 (South) in Staffordville, NJ. Attached is information on the event. Hope to see you there!

View MORE

Pictures

“Class of 2010” Induction Ceremony @ Holiday Inn – Manahawkin, NJ, March 12, 2011

Attached is the photo gallery from the newly inducted SRHS Athletic Hall of Fame "Class of 2011". The ceremony was held at LA’s Restaurant in Manahawkin, NJ on Saturday, March 10, 2012

Information and Applications

1989 YEAR OF GRADUATION
Stacey Cranmer 1962
Robbie Hall 1974
Bill Hartley 1969
Bill Kapler 1969
A.Paul King 1967
Sunday Moczydlowski 1978
Jim Scelba 1964
Cheryl Simonsen 1982
Jill Spaschak 1984
Brian Sprague 1970
 
1990
 
Jeff Flock 1976
Bill King --
Joe Mauthe 1979
Jen Rudman 1979
Bill Slack 1970
Steve Smead 1976
Chuck Wersinger 1977
 
1991
 
Russell Asay 1974
Joe DePasquale 1974
Michael Garofalo 1974
Sheila Griffin 1981
James Lambert 1978
Edward Rieser 1976
Bruce Saunders 1968
Susan (Engle) Sharkey 1982
 
1992
 
Susan (Skeie) Bernhard 1980
Richard Elkins 1977
Marjorie Fessman 1980
Kelly J. Given 1983
David Hickman 1971
Jim Hutchinson 1961
Denise (Dauria) Oliver 1979
 
1993
 
John "Buddy" Bailey 1978
Jack A. Dennis 1971
Richard C. Overton 1964
Beth Petitte 1982
Warren E. Sprague 1970
Karen Way 1987
Dr. Richard R. Gove (Posthumous) --
 
1994
 
Charles Lee Barfoot 1970
William Halevy 1968
Steven Halvor Skeie 1976
Charity Smead 1988
Gary DeWitt --
 
1995
 
Mitchell Elkins 1975
Matt Kmosko 1990
Colleen Lambert 1972
Art Criss --
 
1996
 
Deborah (Freeman) Belt 1987
Steven Powitz 1960
Jim Ruhnke --
 
1997
 
Jack Maggion 1991
Chris Moczydlowski 1983
Mary Tantillo 1989
 
1998
 
Larry Dunfee(Posthumous) 1975
Ron Emmert --
Jon Seddon 1982
Bryan Stout 1992
 
1999
 
Jim Bailey 1987
Paul Lovas 1982
Roland (Skip) Martin 1968
Tim Schmidlin 1989
 
2000
 
Susan Adams 1974
Mike Kaiser 1978
Larry Sheehan 1973
Sarah Tantillo 1983
 
2001
 
Jodie Davis 1995
Steve Hartman 1979
Robin Leff --
Tom Serpico 1972
 
2002
 
Patti Caufield 1988
Guy Lockwood 1990
Pat Maloney 1997
 
2003
 
Larry Courtney 1969
Richard Hall 1967
Steven Jones 1970
Deborah Sharkey-Lyons 1987
Bob Smith 1966
 
2004
 
Candice McCallum-Carman 1997
Richard Gildner 1998
 
2005
 
Muhammad Abdullah 1998
Brett Bakely 1997
Cathy Gannon-Maxwell 1979
James Sutter 1999
Brian Cahill --
Kenneth Arndt --
Richard Manzo --
 
2006
 
Karen Anderson 1978
Leigh Buickerood 2000
Kevin Hoy 1999
Eugene Newman 1964
Bruce Novotny 1980
Ben DeFonzo --
Frank Laird --
1967 CJ Group II Baseball Team  
 
2007
 
Pam Bradley 1980
Dan Clark 2002
Richard Ferguson 2000
Clark Harris 2002
Doug Turner 1994
Andy Kmosko --
April Misinsky --
1997 Girls Basketball Team  
 
2008
 
Richard Beverley 2003
Melissa Boyda 2001
Lori Citarella 1993
Sean Crawford 1993
Dan Hall 2003
Curt Walters 1979
John Bilhmier --
Roy Librizzi --
1997 Wrestling Team SJ Group IV Champs  
 
2009
 
Anthony Campanile 2004
Lauren Lewis 2004
Neil Mc Callum 1999
Stephanie Rieser 2001
Dan Rodman 1978
Tony Sermarini Coach

2002 NJSIAA Group IV State Champion Varsity Golf Team

 
 
2010
 
Brittany Angellella 2004
Bennie Bivins 1994
Robert Hawk Jr. 1987
Nick Pezzillo 1970
Kim Degraw- Cole --

2004 -05 NJSIAA Group IV State Champion Varsity Wrestling Team

 
2011
 
Caitlyn Young 2004
Rob Hickman 2005
Ryan Fredrickson 2005
Scott Dougherty 1990
Coach Charlie Speck --
2006 Group IV SJ Girls Spring Track Team  
2007 Group IV State Champs Winter Indoor Track Team  
2007 Group IV State Champs Girls Spring Track  
 
 
2012
 
Frank Molinaro 2007
Jarrett Pidgeon 2007
Sean Quinn 2005
Brian Stanziano 2000
Caitlin Steele 2004
Danielle Tauro 2007
Mike Williamson 2000
2005 – 06 Group IV SJ Champion Wrestling Team  
2006 – 07 Group IV SJ Champions Wrestling Team
 
2013
 
Kubra Tanrikulu 2004
Nolan King 2007
Luke Lanno 2007
2008 NJSIAA SJ Group IV Sectional Indoor Track & Field Champions  
2008 NJSIAA Group IV Girls State Outdoor Track & Field Champions  
2009 NJSIAA Group IV Girls State Indoor Track & Field Champions  
2009 NJSIAA Group IV Girls State Outdoor Track & Field Champions  

Other Information

Athlete Application - Hall of Fame

View Attachment PDF File Icon

Extraordinary Contributor Application - Hall of Fame

View Attachment PDF File Icon

Hall of Fame Committee and Criteria

View Attachment PDF File Icon

Retired Coach Application - Hall of Fame

View Attachment PDF File Icon

SRHS Hall of Fame By Year

View Attachment PDF File Icon